Yükleniyor

Grafik tasarımın ne demek olduğunu düşündüğümüz zaman aklımıza ne geliyor? Bir resim, baskı ya da bilgisayar tasarım programlarında yapılan çizimler mi ya da bir poster mi? Grafik tasarımın ne olduğunu sorduğumuz zaman genel olarak bu cevaplar ile karşılaşıyoruz.

grafik tasarım

Elbette bu cevaplar grafik tasarım ile ilgili olan görüntülerdir fakat tam olarak grafik tasarımın tanımına karşılık gelmez. Çünkü az önce resim, poster olarak ifade ettiğimiz unsurlar grafik tasarımın yalnızca birer çıktılarıdır.

Peki, grafik tasarımı en doğru bir şekilde tanımlaya çalışırsak nasıl bir ifade biçimine başvurabiliriz? O halde yazımızın devamında grafik tasarım nedir sorusuna ayrıntılı bir şekilde cevap vermeye çalışalım.

Grafik Tasarım Nedir?

İlk önce kitap ve dergi gibi yazılı materyallerde ve dijital ortamlarda yer alan grafik tasarım tanımından bahsedelim: Genel olarak grafik tasarımın birleştirici özelliğine atıfta bulunulur. Grafik tasarım; yazı ve görsellerin birleştirildiği bir sanat ve beceri işidir. Bu tanımın doğru olduğunu söyleyebiliriz fakat yeterli değildir.

grafik tasarım nedir

Grafik tasarımın sanata yakınlığından bahsedip bir yetenek çalışması olduğundan söz ettik. Ancak bu tanım, grafik tasarımı bağlamından koparmaya çok müsaittir. Çünkü bu tasarım çalışması, her an her yerde olabilir; yalnızca metin ve görselliği birleştirmekle kalmaz, aynı zamanda çok yönlü ve soyut bir çalışmadır. Bu özelliği ile resim ve metinlerin birleşimi ile ortaya çıkan yaratıların çok ötesinde bir anlama sahiptir.

Grafik tasarımın en önemli özelliği şudur: Bir mesajı hedefi bağlamında görsel bir düzlemde aktarmasıdır. Dolayısıyla grafik tasarım, iletileri en doğru ve en kolay bir şekilde hedef kitleye ulaştırma işi ile odaklıdır. Bir grafik tasarımcının üzerinde çalıştığı her projenin kendine özgü bir mesajı ve bu mesajdan istenen bir sonucu olacaktır. Bu mesaj bilgi sağlamak, düşünmek, bir ürün satmak ve hatta anlamlı bir sohbeti teşvik etmek olabilir.

tasarım

Bu süreç görsel hikaye anlatımı kullanarak bir fikri en iyi şekilde ifade etmekle ilgilidir. Bu basit görünebilir, ancak problem çözme, iletişim, özen, sabır ve en önemlisi projenin istenen sonucunun iyi bir şekilde kavranmasını gerektirir.

Ne İşe Yarar?

Grafik tasarım, tarih boyunca hayatımızın içinde yer alan önemli bir süreç olarak günümüze gelmiştir. Milattan önce binlerce yıl önce mağara duvarlarında görülen resimler, grafik tasarımın kökeni olarak ifade edilmektedir. Çünkü bu resimler, o dönemde yaşayan insanların hayatlarına bir ışık tutarak binlerce yıl sonra geçmişe dönük sağlıklı yorumlar yapılmasını sağlamıştır.

Grafik tasarım, bilimsel ve toplumsal gelişmelerden direkt etkilenen bir anlatım biçimi olduğu için asıl işlevini 20. yüzyılda bulmuştur. Modern anlamda grafik tasarımlar, bilgisayar teknolojilerindeki ilerleme sayesinde ortaya çıkmıştır. Bu nedenle grafik tasarımın ne işe yaradığı sorusu ilerleme ve gelişim ile direkt alakalıdır.

Şimdi bu bilgiler ışığında grafik tasarımın ne işe yaradığını maddeler halinde özetleyelim:

 • İletişim uygulamalarında başrolü oynar. Reklam, broşür, kapak tasarımı gibi farklı malzemelerin üretilmesini sağlar.
 • Fikir üretir ve hedef kitleye yönelik mesaj verir.
 • Renk, illüstrasyon, fotoğrafçılık, animasyon ve çeşitli baskı ve düzen tekniklerini kullanarak basılı ve elektronik medyada mesaj iletmenin en etkili yoludur.
 • İnternet web sayfaları, etkileşimli medya ve multimedya projeleri için materyal geliştirir.
 • Ürün ve hizmetler için promosyon vitrinleri, ambalajlar ve pazarlama broşürleri üretir.
 • Özel ve kamu kurumları için ayırt edici logolar tasarlar ve kurumsal kimlik geliştirme görevini üstlenir.

Kısaca; grafik tasarım iletişim sorunlarına görsel çözümler sunan ve mesajı en iyi şekilde iletmeye yarayan görsel bir ifade tekniğidir. Dolayısıyla bir fikri belli bir gruba, topluma ya da hedef kitleye iletme konusunda son derece önemli bir işleve sahip olmaktadır.

Nasıl Yapılır?

Grafik tasarım, yaratıcılık ve ifade biçiminin bir araya gelmesiyle yapılır. Bunun yanında pc programlarında yetkin olmak da gerekir. Grafik tasarımcının her şeyden önce verilmek istenen mesajı hedefe iletmesi beklenir.

nasıl yapılır

Aynı zamanda bunu yaparken estetik unsurlara da dikkat etmelidir. Bu nedenle grafik tasarımcının sanatın alanına giren disiplinlerde kendini geliştirmesi yapılan işin kalitesini de arttırmaktadır.

Grafik tasarımdaki başarı, teknik başarı ile iç içedir. Tasarım programlarını ayrıntılı bir şekilde bilen grafik tasarımcılar, kendilerini yaptıkları çalışmalarda çok daha iyi ifade etme başarısı gösterir. Elle çizim konusunda da teknolojiden faydalanabilir. Bu açıdan günümüzdeki grafik tasarım anlayışını bilgisayar programlarından ve pc uygulamalarından bağımsız düşünmek zor hale gelmiştir.

 • Adobe Photoshop
 • Adobe Illustrator
 • Adobe Indesign
 • Adobe Dreamweawer
 • Adobe Flash ve Actionscript
 • Free Hand
 • Sketch
 • 3D Max
 • Xara Designer
 • CorelDraw

Yukarıdaki pc uygulamalar, en sık kullanılan grafik tasarım programları arasındadır. Bu programlarda yetkin olmak, grafik tasarım sürecini çok daha verimli hale getirir.

Grafik Tasarım: En Gözde Modern İletişim Aracı

Grafik tasarım kavramına ve grafik uygulamalarına katkıda bulunan aşamaları, doğru bir şekilde anlamak çok önemlidir.

grafik tasarım modern iletişim

Çünkü geçmiş bilgisi ve sanat disiplinleri ile şimdiki zaman ve gelecek daha başarılı bir şekillendirilebilir. Bununla birlikte grafik tasarım sürecinde etkileyici çalışmalar ortaya çıkarmak için orijinal bir ifade biçimine ihtiyaç vardır.

Çünkü grafik tasarım, insanlar ve toplumlar gibi sürekli olarak değişen ve gelişen bir anlayıştır. Bu bakımdan grafik tasarım ilkelerini ve toplumsal değişimleri yakından takip etmek, daha iyi bir görsel anlatım biçimine hizmet edecektir.


En Çok Okunan Yazılar

Sosyal Medya Nedir? Ne İşe Yarar?

Sosyal medya, günümüzün dijital çağında kişi veya işletmeler gibi hemen her kesim tarafından kullanılan bir sosyal ağdır...

 • 2021-01-29
Sizi Arayalım!

Strateji Geliştirme, Markalama, Grafik Tasarım, İçerik Oluşturma, Sosyal Medya Pazarlama ve Dijital Pazarlama Yönetimi , Web Sitesi Tasarım, Dijital Medya Planlama ve Satın Alma konularında bizlerden destek alabilirsiniz.