Yükleniyor

 

Profesyonel Grafik Tasarımda Olması Gerekenler

 

Profesyonel grafik tasarımı, bir reklamın, duyurunun, haberin, kampanyanın dijital ortamda hazırlanarak, bilgi levhaları, billboard, afiş, logo, dergi, kitap gibi birçok farklı tasarımlarının yapılmasına denilmektedir. Profesyonel grafik tasarımları, özellikle ilgi çekmek, tanıtım ve reklam amaçlı yapılmaktadır.

Profesyonel bir grafik tasarımında olması gereken en önemli özelliklerden birisi tasarımın işlevsel ve estetik açıdan uyumlu bir bütünlüğe sahip olmasıdır. Profesyonel grafik tasarımlarının kendine özgü bir ifadesi bulunmakla birlikte oldukça basit ve doğal bir görünüme de sahiptir, fakat bu görünümü elde etmek kolay değildir. Profesyonel ve iyi bir tasarım yapabilmek için sahip olunan donanım ve fiziksel kaynakları verimli kullanmak oldukça önemlidir.

reklam ajansı nedir

Profesyonel Grafik Tasarım İçin Gerekli Olan Programlar

Profesyonel grafik tasarım yapılırken kullanılan belirli programlar bulunmaktadır. Bu programlar sayesinde profesyonel ve oldukça mükemmel tasarımlar ortaya çıkartmak mümkündür. Profesyonel grafik tasarımlarında kullanılan programlar aşağıdaki gibi listelenmiştir:

  • Adobe Dreamweaver (Web Geliştirme Programı): Bu program, dünyanın en iyi yazılım hazırlama programı olarak kullanılır. Kod yazanların sıklıkla kullandığı bir programdır.
  • Adobe Illustrator: Profesyonel grafik tasarım, broşür ve afiş tasarımlarında sıklıkla kullanılan Adobe Illustrator, Mac OS X ve Windows işletim sistemleri ile uyumlu bir şekilde çalışmaktadır.
  • Adobe Photoshop: Photoshop programı, profesyonel grafik tasarımcıları tarafından oldukça sık bir şekilde kullanılmaktadır. Adobe Photoshop, vektör tabanlı değil, genel olarak piksel tabanlı bir tasarım imkânı sunmaktadır. Bu program, bir fotoğraf düzenleme programı olup, aynı zamanda etkili bir tasarım programıdır.
  • Corel Draw: Oldukça sık bir şekilde kullanılan profesyonel grafik tasarım programından biridir.  Corel Draw matbaacılık, dijital baskıcılık, tekstil, tabela ve afiş gibi uygulamalarda oldukça sık kullanılmaktadır.
  • 3DS Max: Bu program genel olarak 3 boyutlu tasarım ve çizim programıdır. Tasarım konusunda dünyanın en iyi programı olarak bilinmektedir.  Mimari sektörde oldukça sık bir şekilde kullanılan 3DS Mac programı, gerçeği aratmayan çizimler yapmayı sağlamaktadır.

Profesyonel grafik tasarımlarında oldukça sık bir şekilde kullanılan bu programlar, tasarımcıların işini oldukça kolaylaştırmaktadır.
 

Profesyonel Grafik Tasarım Ürünleri Nelerdir?

Profesyonel grafik tasarım ürünleri genel olarak, afiş, albüm kapakları, logo tasarımları, elektronik posta şekilleri, kartvizitler, ürün ambalajları, matbaa ürünleri, tabela, etiket tasarımları, web sitesi görsel tasarımları, film afişleri, billboard ve kitap – dergi kapakları gibi ürünlerdir.

Daha fazlası için Weblife’ı takipte kalın.


En Çok Okunan Yazılar

Sosyal Medya Nedir? Ne İşe Yarar?

Sosyal medya, günümüzün dijital çağında kişi veya işletmeler gibi hemen her kesim tarafından kullanılan bir sosyal ağdır...

  • 2021-01-29

Web 4.0 nedir? Özellikleri Neler?

Web 1.0 kavramı, World wide web teknolojisinin dizayn edildiği ilk seviyedir. 1995 yılı, bu aşamanın başladığı yıl olarak bilinmektedir.

  • 2021-01-29
Sizi Arayalım!

Strateji Geliştirme, Markalama, Grafik Tasarım, İçerik Oluşturma, Sosyal Medya Pazarlama ve Dijital Pazarlama Yönetimi , Web Sitesi Tasarım, Dijital Medya Planlama ve Satın Alma konularında bizlerden destek alabilirsiniz.