Yükleniyor

Birçok internet sitesi sahibi Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ile tanıştığında backlink kavramıyla da tanışmış olur. Ayrıca bir internet sitesindeki gelen bağlantılar ve giden bağlantılar, kafa karışıklığına neden olabilir. Dolayısıyla backlink hakkında bilgi sahibi olmak, internet sitelerinin SEO sıralamasını yükseltmek ve site performansını daha iyi hale getirmek için son derece önemlidir. Bu yazımızda backlink ile ilgili bilmek isteyeceğiniz önemli ayrıntılardan bahsedeceğiz.

Backlink nedir?

Backlink, bir internet adresindeki herhangi bir sayfadan kendi web sitenize yönlenen bağlantıları/tıklamaları tanımlamak için kullanılan bir kavramdır. Örneğin, bir ödül kazandıysanız, ödül veren kuruluş kendi web sitesindeki duyuruda web sitenize bağlantı verebilir.

backlink nedir

Bir başka örnek de bir web sitesi, sizin internet sitenizden bahsedip web sitenizin herhangi bir sayfasına link verebilir. İşte bunlar SEO dünyasında backlink olarak tanımlanır.

Amacı nedir ne işe yarar?

Backlink web sitenizin arama sonuçlarında sıralama yeteneğini etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Google arama algoritmalarında arama sıralamalarını belirleyen iki önemli etken, etki alanı otoritesi ve güven puanıdır. Bu etkenlerin her ikisi de backlink ile direkt ilgilidir.

Backlinkler, bir web sitesinin genel performansından SEO sıralamasına kadar birçok konuda oldukça önemlidir. Backlinklerin ne işe yaradığını şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Web siteniz ne kadar çok backlink alırsa arama motoru sorgularında üst sıralarda çıkma ihtimali o oranda artar.
  • Backlink, web sitelerinin keşfedilirliğini artırır. Eğer tıklanma oranı yüksek bir internet adresinden baclink alırsanız, web siteniz arama sonuçlarında daha yukarılarda çıkar.
  • Backlink, dijital pazarlama ve SEO gibi temel konularda son derece önemli bir kavramdır. Etkili bir pazarlama / reklam stratejisi olarak kullanılır.

Backlink’in amacı, web sitelerini arama motorlarında daha görünür kılmaktır. Bir internet adresinin backlink aldığı site sayısı ne kadar fazlaysa popülerliği ve başarısı da o oranda fazladır.

Nasıl Alınır?

Backlink almak için diğer web siteleri ve bloglar ile iyi ilişkiler kurmayı deneyebilirsiniz. Örneğin bir e-ticaret sitesiyseniz, tedarikçilerinizle iletişime geçerek backlink konusunda fikir alışverişi yapabilirsiniz. Backlink alma stratejinizi sektörünüzle ilgili blog ve internet sitelerini araştırarak da oluşturabilirsiniz. Örneğin blog yazılarının altına yorum yazarak kendi web sitenizin farkındalığını oluşturabilirsiniz.

Backlink almak için kendi içeriklerinizdeki anahtar kelimelerin bir listesini yapın. Bu kelimeleri kendi yazılarında kullanan siteleri araştırın ve onlara sizin sayfanıza bağlanmaları için bir neden sunun. Bir başka yöntem ise farklı web siteleri/blog adresleri yaratıp bu adreslerden kendi web sitenize link vermektir. Ancak bu yöntemi aşırıya kaçmadan uygulamanız daha doğru olacaktır. Aynı zamanda oluşturduğunuz web/blog sitelerinin özgünlük değerinin iyi olması gerekir. Tüm bunları yaparken BrandMentions ve LinkGap gibi farklı bağlantı ve analiz araçlarını da kullanabilirsiniz.

Doğal Backlink Nedir?

Doğal backlink, tamamen organik olarak alınmış backlink türüdür. Doğal backlink, analiz araçları ve özel paketler ile alınmaz. Bir web sitesi, okuyucularına faydalı olacağını düşündüğü siteleri kendi içeriklerine link olarak ekler. Eğer bir internet adresi, kendi kitlesine faydalı olduğunu düşündüğü için sizin sitenize ait bir sayfası kendi web sitesinde kullandıysa, bu durumda doğal backlink almış olursunuz.

Tabi ki doğal backlink, karşılıklı anlaşmalı olarak da alınabilir. Web site içeriğinizle alakalı olan sitelerle anlaşarak da doğal backlink alabilirsiniz. Doğal backlink’te ana amaç, tıklayan ziyaretçiye doğru bilgiler vermektir. Doğal backlink yöntemi ile sitenize tıklayan ziyaretçi, aradığı konuyu ve merak ettiği bilgiyi sizin sitenizde bulması gerekmektedir.

Hacklink nedir?

Hacklink de bir backlink alma yöntemidir ancak risklidir. Hacklink, bir başka sitenin izni olmadan backlink alma işlemidir. Hacklink’te izinsiz giriş söz konusudur. Hacklink faaliyetini yapan kişi veya kişiler, popüler ve tıklanma oranı yüksek olan sitelere izinsiz giriş yaparlar ve site sahiplerinin izni olmadan kendi web sitelerine link verirler. Hacklink, yasal olmayan bir yöntem olduğu için Google tarafından hoş karşılanmaz. Google, hacklink ile yükselen sitelerin sıralamasını ceza olarak düşürür.

Footer backlink nedir?

Footer backlink, sitenin en alt bölümüne verilen linktir. Örneğin yapılan web sitenin en alt bölümünde siteyi yapan şirketin adı yazıyorsa, bu siteyi kuran şirketin web sitesine verilen footer backlink’tir. Doğal yöntemlerle yapıldığında oldukça faydalıdır. Örneğin müşterilerine web sitesi hazırlayan firmanın footer bölümünde kendine backlink vermeleri doğal bir yöntemdir. Bu yöntem, backlink çıkan sitenin Google sıralamasını yükseltir. Fakat ceza almış bir siteye çıkarılan backlink, backlink’in çıktığı internet sitesinin sıralamasına zarar verebilir.

Sonuç

Söz konusu dijital pazarlama ve SEO ise backlink’in önemi oldukça fazladır. Web sitenizin arama motorlarındaki sıralamasını yükseltmek ve hedef kitlenize bir adım daha yaklaşmak için backlink kavramı üzerinde önemle durmakta fayda vardır. Bu yazımızda backlink konusu ile ilgili önemli konulara değindik. Daha sağlıklı bir SEO stratejisi yürütmek istiyorsanız, backlink konusuna her zaman önem vermelisiniz.

Böylece önemli bir dijital pazarlama yöntemini değerlendirerek web sitenizi ve şirketinizi Google’da daha ön plana çıkarabilirsiniz.


En Çok Okunan Yazılar

Sosyal Medya Nedir? Ne İşe Yarar?

Sosyal medya, günümüzün dijital çağında kişi veya işletmeler gibi hemen her kesim tarafından kullanılan bir sosyal ağdır...

  • 2021-01-29
Sizi Arayalım!

Strateji Geliştirme, Markalama, Grafik Tasarım, İçerik Oluşturma, Sosyal Medya Pazarlama ve Dijital Pazarlama Yönetimi , Web Sitesi Tasarım, Dijital Medya Planlama ve Satın Alma konularında bizlerden destek alabilirsiniz.