Yükleniyor

Bir işletme veya kurumun en önemli kısmı, görünen yüzü yani kurumsal kimliğidir. Kurumsal kimliği giydiğiniz elbise gibi düşünebilirsiniz. Ne kadar şık ve kaliteli giyim kuşama sahip olursanız, göreceğiniz saygı o oranda artar.

Bu yazımızda “kurumsal kimliğin işletmeler için önemini” vurgulayacağını düşündüğümüz bir yazı hazırladık. Beğeneceğinizi umuyoruz.

Her şeyden önce kurumsal kimliğin ne olduğundan bahsedelim.

Kurumsal kimlik nedir?

Kurumsal kimlik, işletme veya kurumların markalarını pazarlama ya da tanıtma şeklidir. Bir işletmenin görünen yüzüdür. Yukarıdaki örnekte de belirttiğimiz gibi, kurumsal kimlik işletmenin elbisesidir.

kurumsal kimlik nedir

Kurumsal kimlik tasarımı nasıl olmalı?

Kurumsal kimlik tasarımları, kurum veya işletmeler için oldukça önemlidir ve büyük ölçüde profesyonel reklam ajansları tarafından tasarlanır.

Kurumsal kimlik, markanızı yansıtmalı, hedef kitlenize doğru mesajı iletilmelidir. Kabul edilebilir kurumsal kimlik tasarımı aşırı gösterişten uzak, şık, sade ve zarif olandır.

Kurumsal kimliği oluşturan ana öğeler nelerdir?

Kurumsal kimliği oluşturan öğeler şunlardır;

Logo / Amblem tasarımı ve kullanım şekilleri

Amblem / logo tasarımı, markalar için çok önemlidir. Logo, büyük ölçüde sade ve şık durmalıdır. Logo tasarımı yaptırmadan önce çalışmayı hedeflediğiniz reklam ajansının geçmiş referans çalışmalarına ve logo örneklerine mutlaka göz atmalısınız.

Kurumsal renk ve fontlar

Renklerin dili vardır. Kurumsal kimlik seçiminde renklerin önemi tartışılamaz niteliktedir. Gerek sektörel farklılıkları, gerek ise vermek istediğiniz mesajı aktarmanın etkili yollarındandır renkler. Fontlar da renkler kadar önemlidir zira okunabilir ve şık görünümlü fontlar marka kalitenizi bir üst seviyeye taşımanız yardımcı olur.

Kurumsal kimlik kullanım kılavuzu

Kurumsal kimlik kullanım kılavuzu, Kurumsal kimliğin nasıl kullanılabileceği veya kullanılamayacağı konusunda kesinlikler içeren bir yol haritasıdır.

Kartvizit

Kartvizit, markanızın özeti niteliğindedir. Kartviziti kartvizit yapan başlıca özellikler ise; anlaşılır oluşu, sadeliği, renk seçimleri, orantılar, fontlar ve diziliş vb. özelliklerdir. İlk izlenim açısından oldukça önemlidir.

kartvizit

Antetli kağıt, fatura, zarf ve diğer tüm matbu evraklar

Tabii ki konu marka prestiji olunca tüm matbu evraklarınızın da belirli bir nizam ve düzene ihtiyacı olacaktır. Kurumsal kimliğin ayrılmaz parçalarından olan matbu evrakların en yalın ve kaliteli şekilde sunulması önemlidir.

İyi bir kurumsal kimlik markanıza neler kazandırabilir?

  • Marka bilinirlik ve prestijini arttırır.
  • Hedef kitlenize güven vermenizi sağlar.
  • Rakiplerinize karşı avantajlı olmanızı sağlar
  • Kaliteli bir kurumsal kimlik, farklı ve özel görünmenizi sağlar.

Sonuç olarak, kurumsal kimlik işletme ve kurumlar için son derece önemlidir ve profesyoneller tarafından tasarlanmalıdır. Zira atılabilecek yanlış adımlar, yanlış yatırım ve hayal kırıklığı ile sonuçlanabilir.


En Çok Okunan Yazılar

Sosyal Medya Nedir? Ne İşe Yarar?

Sosyal medya, günümüzün dijital çağında kişi veya işletmeler gibi hemen her kesim tarafından kullanılan bir sosyal ağdır...

  • 2020-11-18

Web Tasarım Nedir?

Web tasarım, bir kişi ya da kurumun internet üzerinde görünen yüzüdür. Web siteleri, kişi veya kurumlar için bir ..

  • 2020-11-18

Reklam Ajansı Nedir? Ne İş Yapar?

Reklam ajansı, işletme, kişi veya markanın tanıtım ve reklam çalışmalarını, duyuru faaliyetlerini hedef kitle ile buluşturan aracı kuruluştur...

  • 2020-11-18
Sizi Arayalım!

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.