Yükleniyor

Dijital çağın gelişimi ile birlikte, dijital reklamcılık ve pazarlamanın önemi de bir o kadar arttı. Markaların kıyasıya rekabet ettiği günümüz teknolojisinde reklam ajanslarının önemi de bir o kadar fazla. Zira eski billboard veya tv reklamlarının yerini interaktif ve sosyal medya gibi dijital reklamcılık mecraları aldı. Bu gelişim süreci reklam ve tanıtımın önemini dijital dünyaya taşımakla kalmadı aynı zamanda talepleri de bir o kadar arttırdı.

Peki reklam ajansı nedir, reklam ajansı size ne gibi hizmetler sağlayabilir? Bu yazımızda “reklam ajansı” ile ilgili tüm sorulara cevap verdik.

Reklam ajansı nedir?

Reklam ajansı, işletme, kişi veya markanın tanıtım ve reklam çalışmalarını, duyuru faaliyetlerini hedef kitle ile buluşturan aracı kuruluştur.

reklam ajansı nedir

Reklam ajansları önce talepleri dinler, daha sonra hızlı ve etkili kampanya planlamaları yaparak müşterilerine bu opsiyonları sunar.

Reklam ajansı tam olarak ne iş yapar?

 • Grafik Tasarım

Tasarım/tasarlamak reklam ajanslarının birinci önceliğidir. Oldukça geniş bir hizmet alanını kapsayan grafik tasarım kapsamına; kurumsal kimlik, logo tasarımı, katalog tasarımı, broşür tasarımı, ambalaj tasarımı, sosyal medya tasarımları gibi bir çok tasarım girer. Özellikle yeni açılan işletmeler veya marka tanıtımları için grafik tasarım olmazsa olmazlar arasındadır.

grafik tasarım

 • Web Tasarım

Reklam ajanslarının değişmez hizmet kategorisinden biri de web site tasarımlarıdır. Günümüz teknolojisinde web sayfası olmayan işletmeler itibar görmemekte ve web sayfasına yatırım yapan işletmeler ise oldukça iyi kazançlar elde etmektedir. Web tasarım ve yazılım departmanı, web teknolojileri ile ilgili tüm taleplere cevap verir. Dikkat edilmesi gereken husus ise, sunulan web tasarım hizmetinin, mobil uyumlu, hızlı ve W3C kurallarına uygun olarak hazırlanmasıdır.

web tasarım

 • Dijital Pazarlama & SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

Dijital pazarlama, reklam ajanslarının en güçlü yönüdür. Zira reklam ajansları, etkili tasarımların yanı sıra etkili tanıtım kampanyalarını da bu kanal aracılığı ile yapar. Arama motoru optimizasyonu, bilinen yaygın adı ile SEO da bu önemli kanallardan biridir. Aynı zamanda Google Ads reklamları, sosyal medya ve diğer dijital reklam hizmetleri bu departman aracılığı ile verilmektedir.

dijital pazar

 • Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya yönetimi oldukça komplike ve süreçlerinin yakından, titizlikle takip edilmesi gereken hizmetler arasında yer almaktadır. Zira akıllı telefon kullanımının artmasıyla birlikte sosyal medya kullanım oranı tavan yapmış, bu sayede sosyal mecralar tam bir reklam ve tanıtım alanına dönüşmüştür. Sosyal medya, oldukça önemli reklam ve tanıtım araçlarından biridir ve neredeyse her reklam ajansı bu hizmeti sağlar.

 • Video, Fotoğraf & Prodüksiyon

Reklam ajanslarının birçoğunda fotoğraf, video ve prodüksiyon departmanı yer alır. Zira tanıtımların birçoğu bu departmanında hazırlanır. Özellikle yeni marka oluşumlarında, etkili müşteri kampanyalarının düzenlenebilmesi için fotoğraf çekimlerinin ve tanıtım videolarının hazırlanması gereklidir.

Reklam Ajansı İşletme veya Markanıza Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

Başarılı çalışmalar yürütmüş, deneyimli ve profesyonel bir reklam ajansı ile çalışmak; ürün, hizmet veya markanıza oldukça etkili değerler katabilir. Bunlardan bir kaçı ise şöyle sıralanabilir;

 • Etkili ve yaratıcı tasarımlar üreterek, markanın öne çıkmasını sağlarlar
 • Ürün veya hizmetlerin öne çıkması adına etkili reklam ve tanıtım kampanyaları düzenlerler.
 • Yapılan genel çalışmalarla marka itibar ve kalitenizin artmasına katkı sağlayarak, sizi markalaştırırlar.
 • Web teknolojileri ile ilgili tüm taleplere cevap verirler.
 • Sosyal mecralarda marka tanıtımınızı yaparlar, aynı zamanda marka itibarınızı da arttırır.

Sonuç: Reklam Ajansı Markalaşmanıza Katkı Sağlar

Sonuç olarak, kaliteli bir reklam ajansı ile çalışmak ürün veya hizmet satış hacminizi arttırmanıza yardımcı olur.

reklam

Sizi markalaşarak, prestij sahibi olmanıza yardımcı olur.


En Çok Okunan Yazılar

Sosyal Medya Nedir? Ne İşe Yarar?

Sosyal medya, günümüzün dijital çağında kişi veya işletmeler gibi hemen her kesim tarafından kullanılan bir sosyal ağdır...

 • 2021-01-29
Sizi Arayalım!

Strateji Geliştirme, Markalama, Grafik Tasarım, İçerik Oluşturma, Sosyal Medya Pazarlama ve Dijital Pazarlama Yönetimi , Web Sitesi Tasarım, Dijital Medya Planlama ve Satın Alma konularında bizlerden destek alabilirsiniz.