Yükleniyor

Web tasarım, son dönemde en popüler uğraşlardan biri olarak dikkat çekiyor. Çünkü artık dijital dönüşüm çağına girdiğimiz için web tasarıma olan ihtiyacın da artmasını oldukça doğal karşılamak gerekir.

web tasarım

Bir süre önce belki hobi olarak ortaya çıkan web tasarım uygulamalarının günümüzde zorunluluk haline geldiğini söyleyebiliriz. Özellikle şirket ve işletmelerin web sitesine olan ihtiyaçlarını düşünürsek web tasarımın zaruri hale geldiğini net bir şekilde ifade edebiliriz.

Peki, web tasarım nedir?

Web tasarım deyince ne anlıyoruz ya da ne anlamamız gerekir? Öncelikle en net tanımından başlayalım. Web tasarım, bir kişi ya da kurumun internet üzerinde görünen yüzüdür. Web siteleri, kişi veya kurumlar için bir kimlik işlevi görür. Web tasarım da web sitelerine hayat veren ve web adreslerini oluşturan bir uygulamadır.

web tasarım nedir

Web tasarım, tıpkı grafik tasarım süreçleri gibi estetik bir anlayışa sahiptir. Bu anlayış, tasarımı yapılan web sitesinin iş alanı ya da hedefine uygun olarak hazırlanır. Dolayısıyla her web tasarım görünüş olarak farklı unsurlar, imajlar ya da görseller içerebilir. Fakat farklı simgeler barındıran web tasarım çalışmaları, aynı amaca hizmet eder. Dolayısıyla web tasarım deyince, temsil ettiği markayı, kişiyi ya da projeyi kendi hedefleri doğrultusunda doğru bir şekilde anlatan dijital bir kimlik aklımıza gelmelidir.

Web Tasarım Ne İşe Yarar?

Web tasarım çalışmaları, tam da günümüzdeki ihtiyaçlara karşılık gelen bir disiplindir. Genel olarak bir dijital kimlik işlevi gören web sitelerinin ortaya çıkmasına neden olan bir faaliyettir. Bu bakımdan toplumdaki her kesim için son derece önemli bir anlayışa sahiptir. Web tasarım ne işe yarar sorusuna maddeler halinde cevap verelim:

 • İşletmeler için kimlik işlevi görür. Bir işletmenin güven vermesi için web sitesine sahip olması gerektiği bir çağda yaşıyoruz. Bu nedenle işletmelerin dijitalde var olmalarını sağlayan bir sistemdir.
 • Web tasarımın ne işe yaradığını sadece işletme ve firmalara olan olumlu etkiyle sınırlamak doğru değildir. Aynı zamanda dijital ortamda duyurulmak istenen herhangi bir fikrin gelişmesine de yardımcı olur.
 • Fikir ve işletme bazındaki faydayı kendi adını duyurmak ya da güvenilirliğini kanıtlamak isteyen kişilere de uyarlayabiliriz. Dolayısıyla web tasarım çalışmaları, kişilerin de dijital dünyadaki kimliği olma işlevini görür.

 Web tasarım, başarı ve güven ile yakından ilgilidir. Kendisini topluma doğru bir şekilde tanıtmak isteyen kişi ya da kurumların internet dünyasındaki varlığı olan web sitelerinin yaratım çalışması, web tasarım uygulamaları ile gerçekleşir.

ne işe yarar

Eğer bulunduğu pozisyonda ya da hizmet verdiği pazarda daha da başarılı olmak isteyen bir işletme ya da kişiden söz ediyorsak, mutlaka web tasarım süreçlerine yolu düşecektir. Çünkü web tasarım, sadece bir dizayn ve estetik olmakla kalmayıp, bir nüfus kağıdı işlevi gören web sitelerinin yaratılmasındaki ana etkendir.

Web Tasarımı Nasıl Yapılır?

Web tasarımı, planlı bir şekilde yapılması gereken bir çalışmadır. Eğer amaç, başarılı bir web sitesi inşasıysa web tasarım sürecinin planlı ve programlı bir şekilde tamamlanması gerekmektedir. Yazımızın devamında web tasarım aşamalarına yer verdik. Bir web tasarım nasıl yapılır sorusuna aşağıdaki maddeler halinde cevap verebiliriz:

 • Öncelikle web tasarım fikrinin amacını gözden geçirmek gerekir. Çünkü günümüzdeki internet sitelerini düşündüğümüzde farklı hedefleri olan web adresleri ile karşılaşırız. Web tasarımın ilk aşaması, web sitesinin ne üzerine olduğunu tespit etmektir. Örneğin bir e-ticaret sitesi mi, blog sitesi mi, haber sitesi mi vb…
 • Web sitesinin hangi amaca hizmet edeceğini belirledikten sonra tasarım kimliği belirlenir. Bu noktada web sitesinin firmayı, kurumu ya da fikri ne ölçüde temsil ettiğine bakılır. Renkler, logo, yazı karakteri vb. unsurlara bu aşamada karar verilir. Web tasarım ikonlarının fikri temsil etmesi gerekir.
 • Sonraki süreçte ise platform ve dil seçimi üzerinde durulur. HTML, CSS kodlama, CMS entegrasyonu vb. programlama dilleri ve yazılımsal vb. değişkenler tamamlanır.
 • Buraya kadar bir web sitesi ortaya çıkmış olur. Ancak sitenin demosunu oluşturup eksiklerini gidermek gerekir. Web sitesi demosu ile kullanıcı deneyimi ölçülür. Sitenin daha kullanıcı odaklı hale gelmesi sağlanır.
 • Daha sonra web tasarımdaki içeriklerin optimizasyon yapılır. Optimize edildikten sonra test aşaması tamamlanır. Test aşamasında da web sitesindeki tüm görselliğin genel bir kontrolü yapılır. İçeriklerin nasıl gözüktüğüne, butonların çalışıp çalışmadığı kontrol edilir.
 • Son olarak bu aşamaların sonunda web sitesi yayınlanır. Fakat yayınlandıktan sonra işlem bitmez. Yayın aşamasından sonra gerekli kontrol ve geliştirme süreci devam eder.

Bu aşamaların her biri son derece önemlidir. En sonda bahsettiğimiz analiz ve geliştirme süreci hiçbir zaman bitmeyebilir. İhtiyaca göre gerekli dokunuş ve düzeltmeler ile web tasarım süreci iyileştirilir.

Kurumsal Web Sitesi Ne Demek?

Bir kurum, şirket veya organizasyon geniş bir kitleye hitap etmek istiyorsa web sitesine ihtiyacı vardır. Çünkü dijitalde olmayan işletmelerin başarı oranı düşmeye başlamıştır. İşletme ya da kurumların kendilerini topluma ve paydaşlarına ifade etmek için kurdukları web siteleri, kurumsal web adresleridir.

kurumsal web sitesi

Kurumsal web sitesi, kişiyi değil; bir işletmeyi temsil eder. Aynı zamanda bir devlet organizasyonunu temsil eden web adresleri de kurumsal web sitesi sınıfına girer. Kurumsal web sitesi, kar amacı güden ya da kamu görevini yerine getiren web sitelerini ifade eden bir tanımlamadır. Organizasyonların başarılı ve inandırıcı olmaları için kurumsal web sitelerine ihtiyaçları vardır.

Kurumsal web siteleri tasarımında bazı ögelerin yer alması zorunludur. Örnek olarak

 • Hakkımızda
 • Vizyon
 • Misyon
 • Tarihçe
 • Ürün/Hizmet
 • Adres
 • İletişim

gibi web site kategorileri kurumsal web sitelerinde yer almaşı gereken unsurlar arasındadır. Bunun yanı sıra faaliyet alanları, satış bayileri vb. kategoriler de kurumsal web sitelerine yer alabilir.

Web Tasarım: Modern Yaşamın İhtiyacı

Dijital dünyanın her geçen gün genişlemesi, web tasarım süreçlerine olan ilgiyi daha da yoğun hale getirmiştir. Bu bağlamda başarı ve ikna konusunda belli bir hedefi gerçekleştirmek isteyen kişi ve kurumların birer web sitelerine sahip olmaları gerekmektedir. Çünkü web sitesine sahip olmak, çağı yakalamak anlamına gelir. Bu da başarı için olmazsa olmaz kriterler arasında yer alır.

Her geçen gün etkisini daha da hissettiren bilgisayar ve internet çağında yaşadığımızı göz önüne aldığımızda web tasarımı, önemini korumaya devam edecektir. Yakın gelecekte de etkisini şimdikinden daha fazla hissettireceğini söylemek ise yanlış bir tahmin değil gibi görünüyor.


En Çok Okunan Yazılar

Sosyal Medya Nedir? Ne İşe Yarar?

Sosyal medya, günümüzün dijital çağında kişi veya işletmeler gibi hemen her kesim tarafından kullanılan bir sosyal ağdır...

 • 2021-01-29

Web 4.0 nedir? Özellikleri Neler?

Web 1.0 kavramı, World wide web teknolojisinin dizayn edildiği ilk seviyedir. 1995 yılı, bu aşamanın başladığı yıl olarak bilinmektedir.

 • 2021-01-29
Sizi Arayalım!

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.