Yükleniyor

 

grafik tasarım

Vektörel Grafik Tasarım

Vektörel grafik tasarım, çizgileri ve şekilleri iki boyutlu ya da üç boyutlu bir alana yerleştiren bir dizi komut veya matematiksel ifade kullanılarak oluşturulan bilgisayar görüntüleridir. Vektörel grafik tasarımlarında, bir grafik sanatçısının çalışması veya dosyası bir dizi vektör ifadesi olarak oluşturulur ve kaydedilir. Vektörel grafik tasarım dosyası, bağlanacak bir dizi noktayı tanımlar.

  1. Bu dosyalara bazen geometrik dosyalar da denir.
  2. Adobe Illustrator ve Corel's CorelDRAW gibi araçlarla oluşturulan görüntüler genellikle vektör görüntü dosyalarıdır.
  3. Basitleştirilmiş vektörel grafik tasarımlar, noktaları birleştiren çizimler gibidir.

Vektörel Grafik Tasarımı İçin Ne Kullanılır ?

Grafik sanatçıları, illüstratörler ve tasarımcılar vektörel grafik tasarımları aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle kullanır:

  • Ölçeklenebilirlik: Vektör biçimleri, ölçeklenebilir tür ve metin dahil olmak üzere ölçeklenebilir grafikler gerektiren projeler için iyidir. Örneğin, firma ve marka logoları farklı boyutlarda görüntülenir; bir mobil uygulamanın köşesinde veya yol kenarındaki bir reklam panosunda görünürler. Vektör grafikleriyle oluşturulan bir logo, kalite kaybı ya da büyük bir dosya oluşturmadan büyütülebilir ya da küçültülebilir.
  • Uygulama ve Web Geliştirme: Vektörel grafikler, web uygulamaları ve içerdikleri grafiklerin çeşitli ekran boyutları ve cihaz türleri ile çalışması gerektiğinden, uygulama ve web geliştirmede kullanışlıdır. Örneğin, Amazon WorkLink, bir çalışanın mobil cihazında kurumsal verilerin tamamen etkileşimli bir temsilini sağlayan bir mobil uygulamadır.
  • Animasyon: Animasyonlu görüntüler de genellikle daha temiz ve pürüzsüz görüntüler sağlayan vektör dosyaları olarak oluşturulur.
  • Bilgisayar Destekli Tasarım (CAD): CAD programları, matematiksel formüllerin düzenlenmesi söz konusu olduğunda ölçeklenebilirlikleri ve kolaylıkları nedeniyle üretim, mühendislik ve tasarım için sıklıkla vektör dosyalarını kullanır.

Vektörel grafik tasarımlar oldukça önemli olup, çeşitli avantajlarda sağlamaktadır. Hepsi ve daha fazlası için Weblife sitesine detaylı göz atabilirsiniz.

Vektörel Grafik ve Raster Grafik Karşılaştırması

Bir raster grafik görüntüsü, bitleri doğrudan bitmap olarak da adlandırılan bir görüntüleme alanına eşler. Raster grafikler, sabit sayıda pikselden oluşur, bu da onları vektör grafiklerinden daha az ölçeklenebilir hale getirir. Belirli bir noktada, tarama görüntüsü yeterince büyütüldüğünde, kenarlar pürüzlü hale gelir ve pikselli görünür, yani pikseller görünür hale geldiği zaman bu durum oluşur. Raster grafikler, görüntü kalitesinden ödün vermeden büyütülemez.


En Çok Okunan Yazılar

Sosyal Medya Nedir? Ne İşe Yarar?

Sosyal medya, günümüzün dijital çağında kişi veya işletmeler gibi hemen her kesim tarafından kullanılan bir sosyal ağdır...

  • 2021-01-29

Web 4.0 nedir? Özellikleri Neler?

Web 1.0 kavramı, World wide web teknolojisinin dizayn edildiği ilk seviyedir. 1995 yılı, bu aşamanın başladığı yıl olarak bilinmektedir.

  • 2021-01-29
Sizi Arayalım!

Strateji Geliştirme, Markalama, Grafik Tasarım, İçerik Oluşturma, Sosyal Medya Pazarlama ve Dijital Pazarlama Yönetimi , Web Sitesi Tasarım, Dijital Medya Planlama ve Satın Alma konularında bizlerden destek alabilirsiniz.