Yükleniyor

 

Tasarımda Renklerin Önemi?

reklam ajansı nedir

Renkler, bir tasarımın en önemli elemanlarından birisidir. Öyle ki yapılan araştırmalar, insanların bir ortam ya da ürün hakkında sahip oldukları yargıların ve bakış açılarını belirleyen ilk unsurun renk olduğunu göstermiştir. Tasarımda renklerin öneminin, insanların bir ürün hakkında oluşan bilinçaltlarının %62 – 90 arasının renkler sayesinde geliştiğinden de anlaşılabilir. Bu yüzden web tasarım ya da grafik tasarım çalışmalarınız fark etmeksizin renklere olabildiğince önem vermelisiniz. Tasarımda renkler olaya anlam katar, duyguları teşvik ederler ve değerleri ifade ederler. Bu yüzden bir tasarımın renk seçimlerinde dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. Bunlar:

  • Renk Psikolojisi
  • Renk ve Kültür
  • Renk Trendi

Renk Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Bir tasarımı ön plana çıkartan birçok farklı faktör vardır. Bunlardan en önemlileri arasında şüphesiz ki renkler vardır. Tasarım renklerinde kullandığınız tonlar sizi müşterileriniz ile buluşturmayı onunla bağ kurmanıza olanak tanır. Grafik tasarım ve web tasarım bağlamında yenilikçi ve yaratıcı çalışmaları ile ön plana çıkan Trabzon web ajansı firmamız Weblife ile yaratıcı tasarımlar yapmanız için dikkat etmeniz gereken bazı hususları sizler için sıraladık.
 

1-Tasarımda Renk Psikolojisi

Renkler, insanların anlamlandırmalarına göre farklı algılanabilir fakat renk psikolojisi olarak adlandırdığımız etkiler evrensel de olabilmektedir. Örneğin, sıcak renk ve tonların başında gelen kırmızı, turuncu ve sarı gibi renkler rahatlığı sembolize etmeye ve kişinin rahat ortamda hissetmesini sağlarken, bu renklerin bazı tonları da öfke veya düşmanlık duygularını dürtüler. Bunun dışında mavi, yeşil gibi renkler doğayı temsil ederek doğal ve güvenilir duyguların kişide uyanmasını sağlar.
 

2- Renk ve Kültür

Yapılan tasarım çalışmalarında hedeflediğiniz kitleye uygun kültür unsurlarını göz önünde bulundurarak renkleri seçmeli ve bir bağlantı kurmaya çalışmalısınız. Böylelikle tanıtımını yaptığınız her türlü ürün ya da hizmet ile müşteri arasında bir bağ kurulmasını sağlayabilirsiniz.
 

3- Renk Trendi

Bazı özel tarihlerin, ürünlerin ya da hizmetlerin özel renkleri olur. Bu durumlar karşısında özel trend renk temalarını seçerek tasarımlarınızı ön plana çıkarabilirsiniz. Örneğin Halloween zamanlarında kostüm ürünlerinizde turuncu ve siyah renklerini sıklıkla tercih etmeniz tasarımlarınız ve ürünleriniz arasında bağlantı kurmanızı sağlar.
 

Web Tasarım Ajansımızda Renkler

Trabzon web tasarım ajansımız Weblife’da sizler için geliştirdiğimiz her türlü grafik tasarım ve web tasarım hizmetlerinde sizlere ve markanız a özel renkler geliştirerek tasarımlarınızı ön plana çıkartmaya özen gösteriyoruz. Siz de bu bağlamda etkileyici ve yaratıcı tasarımlar için bizimle hemen iletişime geçebilir ve bu hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.


En Çok Okunan Yazılar

Sosyal Medya Nedir? Ne İşe Yarar?

Sosyal medya, günümüzün dijital çağında kişi veya işletmeler gibi hemen her kesim tarafından kullanılan bir sosyal ağdır...

  • 2021-01-29

Web 4.0 nedir? Özellikleri Neler?

Web 1.0 kavramı, World wide web teknolojisinin dizayn edildiği ilk seviyedir. 1995 yılı, bu aşamanın başladığı yıl olarak bilinmektedir.

  • 2021-01-29
Sizi Arayalım!

Strateji Geliştirme, Markalama, Grafik Tasarım, İçerik Oluşturma, Sosyal Medya Pazarlama ve Dijital Pazarlama Yönetimi , Web Sitesi Tasarım, Dijital Medya Planlama ve Satın Alma konularında bizlerden destek alabilirsiniz.