Yükleniyor

web tasarım

Sunucu Hizmeti Nedir?

En temelde, bir sunucu, istemci adı verilen bir grup bağlı cihaz veya ağ tarafından yapılan istekleri işler. Bir sunucunun bilgi depoladığı herhangi bir cihaz olduğu düşüncesi aslında yanılgıdır. Doğru olsa da verileri de depolarlar; temel fark, sunucu yazılımının yüklü olmasıdır. Bu yazılım, ağır hizmet tipi arka uç görevlerini yerine getirmek için tasarlanmıştır. Konsepti daha iyi anlamak için sunucu yazılımını bir restoranda garson olarak düşünebilirsiniz. İyi pişmiş bir biftek sipariş ederseniz, garson mutfağa bilgi vererek siparişi işleme alacaktır. Mutfak daha sonra bu bilgilere göre pişirecek ve garson aracılığıyla size gönderecektir. Temel olarak, sorunsuz bir işlem sağlamak için bilgi akışını yönetir.

Sunucuların Özellikleri

  • Sunucular işinizde hayati bir rol oynayabilir, bu yüzden neredeyse hiç kapatılmazlar. Çünkü kapanırlarsa, sunucu ve istemci arasındaki tüm işlemleri durduracak ve potansiyel olarak sizin için ciddi sorunlara neden olacaktır. Bu nedenle, birinin arızalanması veya kapanması durumunda yedek sunucular önerilir.
  • Sunucular hakkında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta, masaüstü CPU'su gibi görünen bir donanım veya web sunucusu gibi bir yazılım olabileceğidir. Temel fark, yazılım sunucularının genellikle internet üzerinden, fiziksel sunucuların ise yalnızca yerel alan ağınızdan geçmesidir. Ayrıca, işlem e-postaları gibi tek bir işlevi (adanmış sunucular) veya bir veya daha fazla web sitesini barındırma ve e-posta gönderme/alma gibi birden çok işlevi (paylaşılan sunucular) gerçekleştirmek üzere ayarlanabilirler.

Sunucunun İşletme İçin Faydaları?

Birçok farklı bağlamda sunucu faydalarını işinizde görmeniz pekâlâ muhtemeldir. 10'dan az çalışanınız olduğunda bilgisayarlarınızı ve BT'nizi yönetmek oldukça basittir. Yazılım güncellemelerine ihtiyacınız olduğunda veya yeni bir virüsten koruma çözümüne geçtiğinizde, ekibinizle bunu gerçekleştirebilirsiniz. Ancak, ekibinizin sayısı 10, 15 veya 20'ye ulaştığında, kısa sürede anlayacaksınız, bu görevler biraz daha zorlaşmakla kalmıyor; önemli ölçüde daha vakit kaybı haline geliyorlar. Bir sunucu bu işlemleri ve daha fazlasını basitleştirebilir. İster yerinde ister şirket dışında olsun, ağınızdaki bir bilgisayar filosunu yönetmeyi büyük ölçüde kolaylaştırır.

  1. Küçük işletmelerin bile merkezi bir veri depolama konumuna ihtiyacı vardır. İşleri daha organize hale getirmeye yardımcı olur ve ekibinizin üyelerinin istedikleri verilere ihtiyaç duyduklarında erişmelerine olanak tanır.
  2. Küçük işletmeler için bu, verilerinize esnek ve kolay erişim için bulut depolamayı tercih etmek anlamına gelebilir. Ancak, bir düzine lisansı geçtikten sonra, etki alanı denetleyicisine sahip bir sunucu daha mantıklı olabilir.
  3. Etki alanı denetleyicisi, işletmeniz için kullanıcı izinlerini yönetme sürecini basitleştiren kimlik doğrulama isteklerine yanıt veren bir sunucu bilgisayardır. Windows Server yazılımını, Active Directory'yi ve dosya ve yazdırma hizmetlerini çalıştırabilir. Bunların hepsi, birden fazla cihazı çok daha kolay yönetmenize izin veren şeylerdir.

Trabzon Sunucu Hizmetleri?

Trabzon web tasarım ajansı olan weblife firmamız çeşitli global firmalar ile anlaşmalı olup kurumsal web site çalışmalarında, mail – posta işlemlerinde buradaki sunucuları kullanmaktadır. Sizin de eğer web tasarım ve sunucu alanında desteğe ihtiyacınız var ise kısa sürede bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 


En Çok Okunan Yazılar

Sosyal Medya Nedir? Ne İşe Yarar?

Sosyal medya, günümüzün dijital çağında kişi veya işletmeler gibi hemen her kesim tarafından kullanılan bir sosyal ağdır...

  • 2021-01-29
Sizi Arayalım!

Strateji Geliştirme, Markalama, Grafik Tasarım, İçerik Oluşturma, Sosyal Medya Pazarlama ve Dijital Pazarlama Yönetimi , Web Sitesi Tasarım, Dijital Medya Planlama ve Satın Alma konularında bizlerden destek alabilirsiniz.