Yükleniyor

web tasarım

Phyton Nedir ?

Phyton, nesne yönelimli, yorumlamalı, birimsel, yani modüler ve etkileşimli yüksek seviyeli bir programlama dilidir. Phyton, girintilere dayalı basit söz dizimi sayesinde öğrenilmesi oldukça kolay bir programdır. Phyton sahip olduğu modüler yapısı sayesinde sınıf dizgesini (sistem) ve her türlü veri alanı girişini desteklemektedir.

Univ, Linux, Mac, Windows, Amiga, Symbian gibi çeşitli platformlarda çalışabilen Phyton ile sistem programlama, kullanıcı anabirimi programlama, ağ programlama, web programlama, uygulama ve veri tabanı yazılımı programlama gibi pek çok alanda yazılım geliştirilebilir. Büyük yazılım programlarının hızlı bir şekilde prototiplerinin üretilmesi ve denenmesi gerektiğinde Phyton'un sahip olduğu C ya da C++ gibi diller tercih edilmektedir.

Phyton Avantajları Nelerdir?

Phyton, çeşitli avantajlara sahiptir. Bu avantajlar aşağıdaki gibi listelenmiştir:

  • Okuması, Öğrenmesi ve Yazması Oldukça Kolay!: Phyton, belirli söz dizimlerine sahip olan üst düzey bir programlama dilidir. Bu durum, Phyton'da bulunan kodun okunmasını ve anlaşılmasını oldukça kolaylaştırır.
  • Geliştirilmiş Verimlilik: Phyton, oldukça üretken ve basit bir dildir, bu sebeple pek çok sorunlar direkt olarak çözülebilir. Programlama dilinin durumunu anlamak için çok fazla zaman harcamak gerekmez. Phyton sayesinde daha az kod yazılabilir ve daha çok iş yapılabilir.
  • Yorumlanan Dil: Phyton, yorumlanabilen bir dil yapısına sahiptir, bu durum Phyton'un kodu satır satır ve doğrudan yürüttüğü anlamına gelmektedir. Herhangi bir hata oluştuğunda çalışmalar durdurulur ve oluşan hata geri bildirilir.
  • Dinamik Bir Dil: Phyton, yürütme esnasında veri türünü otomatik olarak atmaktadır. Bu durum, programlama dilinin dinamik bir yapıya sahip olmasını sağlamaktadır.
  • Ücretsiz ve Açık Bir Kaynak: Phyton, OSI onaylı bir program olup, açık kaynak lisansı altında gelmektedir. Bu durum, Phyton'u özgür bir programlama dili haline getirmektedir. Phyton ile ücretsiz bir şekilde kaynak kodu indirilebilir, değiştirilebilir ve hatta sürüm dağıtılabilir.
  • Geniş Kitaplık Desteği: Phyton'un sahip olduğu standart kütüphanesi, oldukça büyüktür. Phyton'da görev için gereken hemen hemen tüm fonksiyonlar bulunabilir.
  • Taşınabilirlik: Phyton programında yalnızca bir kez kod yazılıp, çalıştırılabilir.

Hepsi ve daha fazlası için Web Life’ı takip etmeyi unutmayın!

 


En Çok Okunan Yazılar

Sosyal Medya Nedir? Ne İşe Yarar?

Sosyal medya, günümüzün dijital çağında kişi veya işletmeler gibi hemen her kesim tarafından kullanılan bir sosyal ağdır...

  • 2021-01-29
Sizi Arayalım!

Strateji Geliştirme, Markalama, Grafik Tasarım, İçerik Oluşturma, Sosyal Medya Pazarlama ve Dijital Pazarlama Yönetimi , Web Sitesi Tasarım, Dijital Medya Planlama ve Satın Alma konularında bizlerden destek alabilirsiniz.