Yükleniyor

 

Kurumsal Logo Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurumsal logo tasarımı, markalaşma sürecinde bir şirket ya da kurum için en önemli unsurlardan biri olarak ön plana çıkmaktadır. İyi bir şekilde hazırlanmış olan kurumsal logo, markanın kimliğini, yaptığı işleri ve hizmetleri anlatacağını gibi müşteriye de pek çok mesaj vermektedir.

Şirketler, firmalar ya da kurumlar için kurumsal logo tasarımı yaparken dikkat edilmesi gereken belirli noktalar vardır. Bu noktalar aşağıdaki gibi listelenmiştir:

reklam ajansı nedir

  1. Markanın İyi Tanıtılması: Bir şirket ya da kurum için kurumsal logo tasarımı yaparken, şirketin değerlerini, amacını ve vizyonunu iyi bir şekilde belirlemeniz gerekmektedir. Hedef kitle ve ürünlere göre de tasarım şekli değişebilmektedir. Bu sebepten ötürü şirketi ya da markayı iyi bir şekilde tanımanız ve vizyonu iyi bir şekilde anlamanız gereklidir.
  2. Özgün Olmalı: Kurumsal logolar, markalaşma sürecinde en önemli görevi üstlendikleri için, farklı firmaların logolarına benzeyen ya da birebir alınmış olan tasarımlar marka için oldukça olumsuz bir izlenim yansıtmaktadır.
    • Özgünlüğün olmaması, markanın kimliğinin ve yaptığı işin de özgün olmadığını müşterilere yansıtmaktadır.
    • İlham alabilmek ve tasarımların nasıl yapıldığına dair fikir sahibi olabilmek için farklı firmaların tasarımları incelebilir, fakat firma ya da şirket için kurumsal bir logo tasarımı yaparken özgün bir tasarıma yönelmeli ve kendi fikirlerinizi tasarımlara uygulamanız gereklidir.
  3. Renklere Önem Verilmeli: Kurumsal logolarda kullanılan renkler, marka imajı ile ilgili pek çok yansıtmaktadır. Her bir renk, ayrı bir mesajı ve duyguyu karşı tarafa yansıtmaktadır, bu sebepten ötürü renklerin psikoloji ve durumları temsil ettiğini bilmenizde fayda bulunmaktadır. Vermek istenilen mesaja ve duyguya yönelik renkleri, kurumsal logo tasarımlarında kullanmanız, kullanıcıların algısını doğrudan etkileyeceği için oldukça önemlidir.
  4. Basit Tutulmalı: Kurumsal logo tasarımı yapılırken, logoya her türlü detay ve şekil eklenmemelidir. Çok karmaşık ve kompleks logolar günümüzde çok fazla tercih edilmemektedir. Kullanıcıların ve müşterilerin, kurumsal logoların vermek istediği mesajı rahat bir şekilde algılayabilmeleri için sade ve basit tasarımlar yapılmalıdır.

Kurumsal logo tasarımları, şirketler, firmalar ve kurumlar için oldukça önemlidir. Bu sebepten ötürü Trabzon Kurumsal logo tasarımını vazgeçilmesi ismi Web Life ekibi olarak sizler için yukarıda bahsettiğimiz hususlara dikkat etmeli ve tasarımları bu hususlara bakarak tasarlamalısınız.


En Çok Okunan Yazılar

Sosyal Medya Nedir? Ne İşe Yarar?

Sosyal medya, günümüzün dijital çağında kişi veya işletmeler gibi hemen her kesim tarafından kullanılan bir sosyal ağdır...

  • 2021-01-29

Web 4.0 nedir? Özellikleri Neler?

Web 1.0 kavramı, World wide web teknolojisinin dizayn edildiği ilk seviyedir. 1995 yılı, bu aşamanın başladığı yıl olarak bilinmektedir.

  • 2021-01-29
Sizi Arayalım!

Strateji Geliştirme, Markalama, Grafik Tasarım, İçerik Oluşturma, Sosyal Medya Pazarlama ve Dijital Pazarlama Yönetimi , Web Sitesi Tasarım, Dijital Medya Planlama ve Satın Alma konularında bizlerden destek alabilirsiniz.