Yükleniyor

 

web tasarım

İçerik Yönetim Sistemi Nedir?

İçerik yönetim sistemi, yazılım ve kodlama bilgisine sahip olmadan içerik oluşturulmasını mümkün hale getiren hazır yazılım uygulamalardır. İçerik yönetim sistemi, ara yüzde sıfırdan bir içerik oluşturmayı, yayınlamayı, içerik üzerinde değişiklik yapmayı ve içeriği yönetmeyi sağlayan yazılımlardır.

WebLife ekibi olarak sizler için bu yazımızda içerik yönetim sistemlerinden detaylıca bahsedeceğiz.

İçerik Yönetim Sisteminin Amacı Nedir?

İçerik yönetim sistemlerinin en temel amacı internet sitesi olmayan ve internet sitesi tasarımı yapamayacak kişilerin yazılım bilgisi olmadan tasarım ve içerik hazırlayabilmesidir. İlk başlarda içerik yönetim sistemlerinin ortaya çıkış amacı bu olsa da gelişen teknoloji ve internet dünyası bu sistemleri etkilemiştir. Şu an günümüz teknolojisi ile yüzlerce tanıtım sitesi, e - ticaret sitesi, blog sitesi, haber sitesi e çeşitli siteler tasarlanabilmektedir.

İçerik Yönetim Sisteminin Başlıca Özellikleri Nelerdir?

Gelişen teknoloji ile zaman içerisinde çok farklı amaçlara hizmet etmeye başlayan içerik yönetim sistemleri, çeşitli alanlarda kullanılmaya başlanmıştır. Her bir içerik yönetim sisteminin kendine özgü özellikleri vardır, fakat buna rağmen içerik yönetim sistemleri temel olarak bazı özelliklere sahiptir. Bu temel özellikler aşağıdaki gibi listelenmiştir:

  • İçerik Yaratma: İçerik yönetim sistemleri, kullanıcıların içerik yaratmasına ve hazırlamasına izin vermektedir. Ekstra olarak bu içerikler, aynı zaman dilimi içerisinde başka kullanıcılar tarafından da düzenlenebilmekte, silinebilmekte ve farklı formatlara dönüştürülebilmektedir. İçerik yönetim sistemlerinin ara yüzleri mümkün olduğunda sade tutulduğunda bu işlemleri yapmak oldukça kolay ve pratik bir hale gelmektedir.
  • İçerik Depolama: Yaratılan içerikler, içerik yönetim sisteminin içerisinde sürekli olarak depolanmaktadır. İçeriklerin bu şekilde saklanması, ihtiyacınız olan veriye kolaylıkla ulaşmanızı sağlar.
  • İş Akışı Yönetimi: Sistem içerisine tanımlanan kullanıcılara "yazar, editör, yönetici" gibi çeşitli roller veilebilmektedir. Bu roller kullanıcıların sistem içerisinde ulaşabilecekler alanları ve yapabilecekleri işlemleri belirlemektedir. Kişilere doğru rollerin atanması, iş akış yönetimi konusunda ciddi anlamda avantaj sağlamaktadır.
  • Yayınlama: İçerik yönetim sistemi ile hazırladığınız içerikleri yayınlayabilir ve sitenizin ziyaretçileri hazırlamış olduğunuz bu içeriklere ulaşım sağlayabilir. İçerikler ne zaman yayınlanacağına içerik yönetim sistemi ile karar verebilirsiniz.

Çeşitli özellikleri olan içerik yönetim sistemlerini kullanmak oldukça kolaydır. Sizde bu sistemleri kullanarak işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz.


En Çok Okunan Yazılar

Sosyal Medya Nedir? Ne İşe Yarar?

Sosyal medya, günümüzün dijital çağında kişi veya işletmeler gibi hemen her kesim tarafından kullanılan bir sosyal ağdır...

  • 2021-01-29
Sizi Arayalım!

Strateji Geliştirme, Markalama, Grafik Tasarım, İçerik Oluşturma, Sosyal Medya Pazarlama ve Dijital Pazarlama Yönetimi , Web Sitesi Tasarım, Dijital Medya Planlama ve Satın Alma konularında bizlerden destek alabilirsiniz.