Yükleniyor

İşletmelerin başarı elde etmelerinin farklı mantalite ve uygulamalara adapte olmasına bağlı olduğunu görüyoruz. Özellikle yeni yöntemler, başarıya giden yolda işletmelerin en büyük yardımcısı olurken çağa uygun stratejiler geliştirme konusunda da büyük bir destek veriyor.

reklamın önemi

Şüphesiz ki reklam ve pazarlama, bu konuda her işletmenin başarısında büyük bir pay sahibi. Ancak reklam ve tanıtım çalışmalarının nasıl yapıldığı da mühim bir önem taşıyor. Günümüzde Google ve sosyal medya gibi dijital medyanın yükselişi ile paralel olarak görselliğin ön plana çıkması, reklam çalışmalarının da nasıl yapılacağı hakkında fikir veriyor.

Grafik tasarım stratejileri, reklam kampanyalarının en önemli aracı olmuş durumda ve işin kalitesi ile eşdeğer bir çizgiye sahip. Bu bakımdan gerek dijital medyada gerekse konvansiyonel medyada grafik tasarım stratejilerine büyük önem vermek gerekiyor.

Grafik Tasarım Nedir?

Google ADS reklamları ve sosyal medya platformları, grafik tasarımın en sık görüldüğü yerler olarak dikkat çekiyor. İşletmeler, grafik tasarım stratejileri ile kendilerini ön plana nasıl çıkarabilir konusuna geçmeden önce kısaca grafik tasarım hakkında bilgi vermekte yarar var. Grafik, görsel bir kavramdır; ekseriyetle açık ve net imajlar yaratır. Bazı grafikler, örtük anlamlar da barındırabilir. Ancak grafik için değişmeyen tek ölçüt, içinde bir mesaj ihtiva etmesidir.

Grafik tasarım, görüntülerle bir mesajın herhangi bir noktaya ulaştırılma sürecidir. Grafik tasarım, daha çok sanatla ilişkilendirilebilir. Çünkü başarılı bir grafik tasarım, daha önce yapılmayan özgün bir görsellik barındırır. Grafik tasarım ile otantik bir görüntü ortaya çıkar ve insanları harekete geçirmeye yönelik muhtelif mesajlara ev sahipliği yapar.

Grafik Tasarım Stratejileri Neden Önemlidir?

Çağımızın pazarlama ve reklam dünyası, insanların dikkatini çekmek üzerine kuruludur. Kitlelerin ilgisini çekmek her zaman kolay değildir; ancak bazı unsurlar insanları etkilemek için muazzam bir alan yaratır. Bu alanı yaratan önemli bir belirleyici grafik tasarımdır ve tasarım süreci, kitleler ile nasıl etkileşim kurulacağına dair emsalsiz çözüm önerileri sunar.

Grafik tasarım stratejileri, bir fikri en kısa yoldan karşı tarafa iletilmesini sağlar. Ancak bu imkana yalnızca grafik tasarım stratejisi sahip değildir; pekala metin, slogan gibi daha farklı yöntemler de fikirleri kitlelere ulaştırabilir. Ancak grafik tasarımın en önemli tarafı, akılda kalıcılığıdır. Grafik tasarım stratejileri, insanların hafızalarında daha kolay yer edinme potansiyeli taşır. Bu da grafik tasarımın önemine vurgu yapan önemli bir etkendir.

Grafik tasarımın önemli bir özelliği de estetik unsurlar ihtiva etmesidir. Estetik ögeler ile süslenmiş mesajların insanların zihinlerinde yer edinmelerini kolaylaştırır. Grafik tasarım, mesaj vericilere özgür bir ortam yaratır ve bu ortamda sınırsız unsurlar kullanılabilir. Dolayısıyla grafik tasarım stratejileri bir fikri, hedef pazara ulaştırmanın en popüler ve en kolay yollarından biri olarak varlığını sürdüren bir kriterdir.

Grafik Tasarım Stratejileri Nerelerde Kullanılır?

Grafik tasarım stratejilerinin mesaj vericileri, epey özgür bir alan yarattığından bahsetmiştik. Ancak günümüzün koşullarında reklam ve pazarlama dünyasının temelini oluşturduğunu ifade edebiliriz. Grafik tasarımın sıklıkla kullanıldığı disiplinler arasında aşağıdaki alanları ifade etmek mümkün:

 • Reklam / Pazarlama
 • Dijital Pazarlama
 • Marka Yönetimi
 • Google servisleri
 • Sosyal medya kanalları
 • Sanat ve tasarım

Grafik tasarım stratejileri, fikir ve hedef kitlenin olduğu her alanda geçerlidir. İşletmeler, marka bilinirliklerini sıcak tutmak için grafik tasarımdan yararlanırken, reklam verenler işletme kimliklerini grafik tasarım ile parlatabilir. Marka yönetimini sanatsal bir süreç haline getiren önemli etkenler arasında da bu etkinin var olduğunu belirtebiliriz.

Grafik Tasarımın İşletmelere Faydaları

Grafik tasarım, pazarlama dünyasında işletmeler için birbirinden farklı imkanlar sunar. Güçlü marka kimliği oluşturma fırsatının yanı sıra potansiyel müşterileri ile sağlıklı bir etkileşim kurma fırsatı verir. Grafik tasarımın işletmelere olan faydalarına geçmeden önce marka ve işletmelerin grafik tasarım süreçlerini nasıl kullanabileceklerinden söz edelim:

 • Logo tasarımı
 • Kurumsal kimlik tasarımı
 • Web sitesi tasarımı
 • Reklam tasarımı
 • Katalog tasarımı
 • Sosyal medya gönderi tasarımı

Özetlemek gerekirse, işletmelerin kendilerini ifade etme biçiminin her aşamasında grafik tasarıma ihtiyacı vardır. Grafik tasarım stratejilerini doğru kullanan işletmeler, aşağıdaki fırsatlardan yararlanabilir:

 • Daha geniş bir kitleye ulaşma
 • Potansiyel müşteri sayısını artırma
 • Daha çok satış yapma
 • Hedef kitle ile güçlü bir bağ kurma
 • Marka kimliğini güçlendirme
 • Müşteri memnuniyeti sağlama

Grafik tasarım, işletme hedeflerini çok kısa yoldan gerçekleştirme imkanı veren etkili bir araçtır. Ölçeği fark etmeksizin farklı işletmeler, grafik tasarım stratejileri ile her zaman varlıklarını daha da güçlendirme imkanına kavuşurlar.

Google Reklamlarında Grafik Tasarımın Rolü

Grafik tasarım, her türlü reklam mecrası için önemlidir ancak bazı alanlarda önemi bir kat daha fazladır. Bu alanlardan biri Google Ads reklamlarıdır. Birçok işletme, dijital varlığını Google platformuna borçludur diyebiliriz. Google aramalarında adı gözüken işletme ve markalar, her zaman rakiplerinden bir adım daha öndedir. Çünkü Google’ın dünyanın en büyük arama motoru olduğunu düşünürsek, bilgiye ihtiyaç halinde ilk başvurulan yerdir. Bu bakımdan Google’ın işletme performansı ve başarısı için rolü büyüktür.

Google’ın işletmelere olan faydasını genel olarak Ads reklamlarında daha fazla görürüz. Google’ın reklam servisi olan Ads reklamları, işletmeleri müşterilerinin önüne çıkarma konusunda başarılı sonuç verir. Grafik tasarımı ilgilendiren en önemli Google reklam türü ise Görüntülü Reklam Ağı’dır. Görüntülü reklamlar, gmail ve youtube gibi Google’ın hizmetlerinde ve çeşitli internet sitelerinde karşımıza çıkan bir reklam biçimidir. Bu reklamlardaki grafik tasarım başarısı, hedef kitlenin işletme ile olan ilişkisini olumlu anlamda etkileme gücüne sahiptir.

Google ads reklamlarında grafik tasarımı iyi bir şekilde kullanan işletmeler, potansiyel müşterilerine daha hızlı ulaşabilir. Grafik tasarım ile hedeflenen insanların dikkatini çekmek ise Google ads reklamları ile bu hedef kolaylıkla gerçekleşebilir.

Reklam Ajansları ve Grafik Tasarım

Grafik tasarımcılar, reklamlarda müşterinin ihtiyaçlarına göre tasarımla gösterilmesi hedeflenen araçları kullanır. Örneğin renkler, fontlar, sloganlar ve görsel imgeler grafik tasarımcılarının sık sık kullandığı materyallerdir. Reklam ajanslarındaki grafik tasarımcılar, müşteriler, kreatif direktörler veya sanat yönetmenleriyle birlikte kendi araştırmalarını gerçekleştirerek tasarımlarıyla ilgili bilgileri toplar.

Grafik tasarımcılar bu bilgileri edindikten sonra tasarım vizyonlarını özetlemek ve renkler, animasyon, yazı stili gibi görsel öğeleri dahil etmek için eskizler veya düzenler oluştururlar. Böylece yaratıcı bir grafik stratejisi oluşturulur ve hedef pazara ulaşmak isteyen markaların tüketiciler ile arasındaki iletişim düzenlenir.

Grafik tasarım, her reklam ajansının olmazsa olmaz bir bölümüdür. Farklı dijital platformların gereksinimlerine uygun bir şekilde hazırlanan tasarımlar ile ajans müşterisi olan işletmelerin hedef kitlelerine ulaşması sağlanır.

İşletmeler için Harika Reklam ve Grafik Tasarım Stratejileri

Grafik tasarım, öznel bir yaratım sürecidir ancak birtakım stratejilere bağlı kalınarak yapıldığında daha etkili sonuç verir. Sıfırdan başlandığında dahi marka yaratmak için önemli görevleri yerine getirir. İşte işletmeniz için reklam ve grafik tasarım stratejileri:

 1. Bir logo ile işe başlayın

Logolar kurumsal kimliklerin yaratılmasındaki en önemli aşamadır. Özgün ve marka imajı ile bağdaşan bir logo, marka yaratmanın en önemli unsurlarından biridir.

 1. Web siteniz olsun

İşletmeniz için mutlaka bir internet sitesi oluşturun. Hazır web sitesi kurma programlarının kullanabilir ya da ajanslardan web tasarım desteği alın.

 1. Reklam verin

Google Ads reklamları ile işletmenizi büyütün. Bütçenize uygun reklam seçeneklerini değerlendirerek dijital varlığınıza katkı sağlayın.

 1. Sosyal medyayı kullanın

Sosyal medya kanallarını ihmal etmeyin. Hazırladığınız tasarımlar ile sosyal medyadaki hedef kitleniz ile etkileşim kurun.

 1. Kullanıcı odaklı olun

Grafik tasarım, sosyal medya paylaşımları veya web sitenizle hedef kitlenizin ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar yapın. İnsanlara güven verin ve paylaşımlarınızla hedef kitlenizi önemsediğinizin altını çizin.


En Çok Okunan Yazılar

Sosyal Medya Nedir? Ne İşe Yarar?

Sosyal medya, günümüzün dijital çağında kişi veya işletmeler gibi hemen her kesim tarafından kullanılan bir sosyal ağdır...

 • 2021-01-29
Sizi Arayalım!

Strateji Geliştirme, Markalama, Grafik Tasarım, İçerik Oluşturma, Sosyal Medya Pazarlama ve Dijital Pazarlama Yönetimi , Web Sitesi Tasarım, Dijital Medya Planlama ve Satın Alma konularında bizlerden destek alabilirsiniz.