Yükleniyor

web tasarım

Domain Nedir ?

Günümüzde web sitesi neredeyse her kurumun ya da işletmenin vazgeçilmez bir geçreği haline gelmiştir. Bu durum giderek farklı yapılarda ve özelliklerde birçok web siteyi işletmeler için adeta bir gereksinim ve ihtiyaç haline getiriyor. Bu noktada her ne kadar profesyonel web tasarım ajansları olsa da aslında işletme sahipleri ya da web sitesine ihtiyaç duyan kişilerin de bilmesi gereken birçok nokta vardır. Bunlardan en önemlisi ise domaindir.

Her ne kadar Weblife gibi profesyonel düzeyde kurumsal web site yapan firmalardan ihtiyacını olan web tasarım hizmetlerini alıyor ve tüm işlemlerin onlar tarafından yürütülmesini talep etseniz de aslında bu terimi mutlaka duyuyor ve bir web sitesi için en önemli hizmet olduğunu anlayabiliyorsunuz. Bunun hakkında detaylı olmasa da bilgi sahibi olmanız işinizi ve web sitenizi en iyi şekilde kurmanızı ve yönetmenizi sağlar.

Domain Özellikleri

Domain dilimize alana adı olarak geçer ve bir web sitesinin adresini temsil eder. Aslında temsil etmekle kalmaz direkt olarak Web site adresidir. Örneğin, Apple firmasının Türkiye’de hizmet verdiği domain apple.com.tr’dir. Firmalar genellikle kurumsal görünmek ve güve duygusunu hedef kitlelerine hissettirmek için .tr uzantılı domain tercih ederler. Bunun herhangi bir sorunluluğunun olmaması ile birlikte bir domain; kök isim ve domain uzantısından oluşmaktadır. Resmi olarak böyle denmez ancak biz daha anlaşılır olması için bu deyimi tercih ettik.

  1. Domain kök ismi: apple.com.tr adresindeki apple domainimizdeki kök isimdir.
  2. Domain uzantısı: apple.com.tr adresindeki uzantımız ise aslında .com ve/veya .com.tr uzantısıdır.

Farklı Domain Uzantıları Nelerdir?

Web 2.0’ın hayatımızın ve ticaret alanının merkezine yerleşmesi ile etrafımızda ismini ya da cismini gördüğümüz her yer aslında bir web sitesine ait. Bu durum birçok firma ya da işletme kendilerine özel web sitelerin hızla kurmaya başladılar. Bunun için bir profesyonel web tasarım ajansından destek almak yeterli ancak benzer alanda hizmet veren firmalar için aynı domaini kullanmak mümkün olmayacağından dolayı yeni domain uzantıları gereksinimi giderek arttı. İlk başlarda belirli domain uzantıları olsa da giderek farklı amaçlarda ve sektörlerde aktif bir şekilde çalışacak birçok yeni domainler ortaya çıktı.

Domain Uzantılarının Anlamları?

Başlıca karşımıza çıkan bazı domainlerin temsil ettikleri ifadeler şu şekildedir:

  • .com: Company’nin kısaltmasıdır. Kurumsal şirket çoğunla tercih eder.
  • .net: İnternet’in kısaltmasıdır, bilişim işlemlerinde kullanılır.
  • .org: Organization’ın kısaltmasıdır, etkinlik ve organizasyonlar için tercih edilir
  • .co: .com uzantısının bir alternatifi olarak çıkmıştır

Konu ile ilgili detaylı bilgi ve profesyonel web tasarım hizmetlerimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 


En Çok Okunan Yazılar

Sosyal Medya Nedir? Ne İşe Yarar?

Sosyal medya, günümüzün dijital çağında kişi veya işletmeler gibi hemen her kesim tarafından kullanılan bir sosyal ağdır...

  • 2021-01-29
Sizi Arayalım!

Strateji Geliştirme, Markalama, Grafik Tasarım, İçerik Oluşturma, Sosyal Medya Pazarlama ve Dijital Pazarlama Yönetimi , Web Sitesi Tasarım, Dijital Medya Planlama ve Satın Alma konularında bizlerden destek alabilirsiniz.