Yükleniyor

web tasarım

DNS Nedir ? Neden Önemlidir.

DNS, Alan Adı Sistemi anlamına gelir. İnternetin nasıl çalıştığı konusunda kritik bir bileşendir. Web sitelerinden e-posta sunucularına kadar her şey DNS sayesinde erişilebilir bir haldedir. İnternetin kullanılabilir ve erişilebilir bir hale getiren DNS aslında sanıldığından çok daha önemli işlevlere sahiptir.

DNS Nasıl Çalışır

DNS, IP adreslerini alan adlarına dönüştürür, ancak bu noktaya ulaşmak için birkaç adım gerekir. İlk olarak, weblife.com gibi alan adları, .com gibi üst düzey alanlardan (TLD'ler) birini kontrol eden bir kayıt kuruluşuna kaydedilir. Bir alan adı kaydettiğinizde, onu web sunucunuza yönlendirirsiniz. Bu, web sunucunuzun IP adresini içeren bir “A” kaydı kaydediciye kaydederek yapılır. Bu kayıt daha sonra bir üst düzey etki alanı (TLD) ad sunucusuyla günlüğe kaydedilir.

  1. Devlet kurumları, üniversiteler ve büyük iletişim şirketleri tarafından kontrol edilen 13 kök ad sunucusu, DNS ağacının en üstünde yer alır.
  2. Bunlar, etki alanı adı sorgularını TLD ad sunucularına yönlendirirken yetkili "son söz" görevi gören üst düzey alan adları hakkında bilgi içerir.
  3. Bu alan adları daha sonra internet servis sağlayıcıları tarafından sağlananlar da dahil olmak üzere internet üzerindeki milyonlarca küçük sunucudan oluşan merkezi olmayan bir ağda paylaşılır.
  4. Bir değişiklik meydana geldiğinde, bu bilgiler diğer ad sunucuları ile paylaşılır.

DNS Neden Önemlidir?

Bunu zaten biraz vurguladık, ancak interneti nasıl kullandığımızdan DNS sorumludur. Onsuz, burada Weblife’da, Google'ı kullanarak, Facebook'a erişerek, Netflix'i izleyemez veya Outlook'ta e-posta gönderemezdiniz. Bunun nedeni, weblife.com gibi bir alan adını hatırlamanın genellikle bir IP adresini hatırlamaktan çok daha basit olmasıdır. IP adresleriyle ilgili bir başka sorun da bir alan adından farklı olarak değişebilmeleridir.

Alternatif DNS Sunucularına Geçiş?

Bir DNS sorgusunun ilk aşaması, genellikle ISS'niz tarafından sağlanan özyinelemeli bir ad sunucusuna yöneliktir. Özyinelemeli bir ad sunucusu, önbelleğinden alan adınızla eşleşen IP adresini size sağlayacak veya bilgileri isteyecektir. Ne yazık ki, ISP tarafından sağlanan DNS sunucuları her zaman iyi çalışmaz. Güncellemek veya sorguları yanıtlamak için yavaş olabilirler. Yavaş yüklenen web siteleri, özellikle bağlantınız sağlamsa, ISS tarafından sağlanan DNS sunucularınızla ilgili bir soruna işaret edebilir.

 


En Çok Okunan Yazılar

Sosyal Medya Nedir? Ne İşe Yarar?

Sosyal medya, günümüzün dijital çağında kişi veya işletmeler gibi hemen her kesim tarafından kullanılan bir sosyal ağdır...

  • 2021-01-29
Sizi Arayalım!

Strateji Geliştirme, Markalama, Grafik Tasarım, İçerik Oluşturma, Sosyal Medya Pazarlama ve Dijital Pazarlama Yönetimi , Web Sitesi Tasarım, Dijital Medya Planlama ve Satın Alma konularında bizlerden destek alabilirsiniz.