Yükleniyor

Sosyal medya, günümüzün dijital çağında kişi veya işletmeler gibi hemen her kesim tarafından kullanılan bir sosyal ağdır. Kullanım alanını her geçen gün bir tık öteye taşıyan sosyal medya, bilgiye hızlı erişim imkanının yanı sıra bir çok amaç için kullanılabilmektedir.

Sosyal medya nedir?

Sosyal medya, kullanıcı tarafından üretilen içeriğin (görüş, haber, makale, fotoğraf, tanıtım, tasarım vb.) yine kullanıcı tarafından paylaşıldığı online bir ağdır.  

sosyal medya

Özellikle mobil telefon kullanım oranlarının artmasıyla birlikte oldukça hızlı yayılmıştır.

Sosyal Medya ne işe yarar?

Sosyal medyanın temel amacı ise paylaşmaktır. Bir işletmenin reklam çalışmalarının yürütülmesi, eğlenceli anıların paylaşımı, düşünce veya haber gibi çok farklı amaçlar için kullanılabilir.

Başlıca kullanılan sosyal medya türleri

En sık kullanılan sosyal medya türleri şunlardır;

Sosyal medyanın avantajları neler?

Hızla gelişim gösteren bir yapıya sahiptir. Ufak tefek dezavantajları olsa da birçok avantajı bulunmaktadır.

sosyal medya avantajları

  • İşletmeniz için tanıtım çalışmaları yürütebilirsiniz
  • Yine işletmeniz için uygun maliyetli reklam kampanyaları oluşturup, yayınlayabilirsiniz
  • Farklı haber kaynaklarına erişebilirsiniz
  • Çok uzakta olsalar bile eski arkadaş veya akrabalarınıza ulaşarak iletişim kurabilirsiniz.
  • Çok farklı kültürleri gözlemleyebilir, birçok anı paylaşımı yapabilirsiniz

Dezavantajları neler?

Sosyal medya büyük ölçüde yetişkinlerin yer alması gereken bir platform iken genç kitlelerin de oldukça ilgisini çeken bir platformdur. Bu nedenle sosyal medyada geçirilen fazladan zaman farklı problemler doğurabilir.

  • Sosyal medya iyi amaçlar için kullanıldığı gibi kötü amaçlar için de (dolandırma, kandırma, taciz vb.) kullanılabilir. Bu nedenle oldukça dikkatli olunması gereken bir platformdur.
  • Sosyal medyada fazla geçirilen zaman toplumdan uzaklaşma, asosyalleşme gibi sorunlara yol açabilir. Zira bu platformda fazla geçirilen zaman aile, akraba ve yakın arkadaşlarla geçirilmesi gereken zamanın buralarda geçirilmesine sebep olup yalnızlaştırmaya sebebiyet vermektedir.
  • Yine bu platformlarda geçirilen zaman zarfında hareketsiz kalınması obezite gibi önemli sorunları da tetiklemektedir.
  • Bu mecralarda kötü alışkanlıkların da paylaşılabileceği için özellikle ergenlik dönemindeki gençlerin etkilenme ve kandırılma olasılığı oldukça yüksektir. Bu nedenle aile kontrolünde ve oldukça kısa zamanlar geçirilmesi önerilmektedir.

Sonuç

Sosyal medya, oldukça hızlı yayılan ve günümüzün yenilikçi platformlarından biridir. Uzman görüşlerine göre sosyal medyanın tamamen yasaklanması veya hiç kullanılmaması uygun bir davranış olmaz. Aile kontrolünde ve yeterli zaman ayrılarak kullanılması önerilmektedir.


En Çok Okunan Yazılar

Web 4.0 nedir? Özellikleri Neler?

Web 1.0 kavramı, World wide web teknolojisinin dizayn edildiği ilk seviyedir. 1995 yılı, bu aşamanın başladığı yıl olarak bilinmektedir.

  • 2021-01-29
Sizi Arayalım!

Strateji Geliştirme, Markalama, Grafik Tasarım, İçerik Oluşturma, Sosyal Medya Pazarlama ve Dijital Pazarlama Yönetimi , Web Sitesi Tasarım, Dijital Medya Planlama ve Satın Alma konularında bizlerden destek alabilirsiniz.